Асфальт для професіоналів

Асфальт для професіоналів

Асфальт для професіоналів

Серед низки сучасних технічних рішень улаштування верхніх шарів дорожніх покриттів особливе місце займає технологія Щебенево-Мастичних Асфальтобетонів (ЩМА). Застосування покриттів з жорсткою каркасною структурою, а саме до таких відноситься ЩМА, забезпечує передачу навантаження з поверхні в нижчі шари через окремі великі частинки кам’яного матеріалу, що безпосередньо контактують один з одним.

То що таке ЩМА? ЩМА – це ущільнена щебенево-мастична асфальтобетонна суміш, у якій усі порожнечі між великим щебенем заповнені сумішшю бітуму з подрібненим піском (бітумна мастика). Даний тип асфальтної суміші, що з’явилася як наслідок боротьби дорожніх служб Німеччини з інтенсивним руйнуванням дорожнього полотна через масове використання автомобілістами шипованих шин у зимовий період, продемонстрував свої чудові експлуатаційні якості та у 1984 році був прийнятий як національний стандарт. З того часу цей вид асфальту знайшов своє поширення у всій Європі та в багатьох частинах світу.

Особливу увагу варто звернути на питання економічної ефективності застосування покриттів ЩМА. За більш високої собівартості виробництва, кінцева вартість покладеного покриття із ЩМА практично дорівнює звичайним асфальтам за рахунок укладання меншим за товщиною шаром на 25…30%. Основна економічна ефективність забезпечується при експлуатації доріг:

Ззбільшується термін експлуатації покриття, підвищення довговічності покриття у 2…4 рази;
знижуються витрати на утримання та ремонт дорожнього покриття протягом усього терміну експлуатації;
знижується рівень шуму руху транспорту;
підвищується коефіцієнт зчеплення, зменшуються утворення водяного аерозолю та виключається ефект аквапланування.

Для забезпечення виробництва ЩМА асфальтозмішувальні установки повинні відповідати цілій низці технічних вимог:

Крім стандартної підготовки інертних матеріалів (подача та попереднє дозування, висушування та нагрівання до необхідної температури, сортування та пофракційне дозування не менше ніж на 4 фракції) при виробництві ЩМА дуже важливий відсоток вмісту пилу. Тому необхідна наявність на АБЗ агрегату пилу, який призначений для накопичення уловленого в системі пилеочищення пилу та подальшого застосування пилу в процесі приготування асфальтобетонних сумішей.

Обов’язковим є використання агрегату мінерального порошку застосовуваного для тимчасового зберігання і подачі мінеральної добавки в дозатор мінерального порошку.

При приготуванні ЩМА необхідно здійснювати підготовку бітуму: розігрівати і подавати при необхідності з бітумосховища в бітумоплавильню, випаровувати вологу, що міститься в ньому, і нагрівати до робочої температури, у разі необхідності вводити поверхнево-активні речовини та інші покращуючі добавки. Тому АБЗ оснащуються установками для приготування модифікованого бітуму з використанням різних добавок.

Технологічний процес виготовлення ЩМА обов’язково повинен проходити із застосуванням стабілізуючих целюлозних добавок, прийом, дозування та подачу яких у мішалку забезпечують агрегати целюлозної добавки.

Не варто забувати, що високої економічності виробництва та відмінної якості ЩМА можна досягти тільки при використанні комп’ютерної системи управління, що повністю автоматизує процес приготування суміші та управління складним технологічним комплексом АБЗ.
Все необхідне виробництва ЩМА устаткування виробляється на ПАТ «Кредмаш», дилером якого є НТЦ «Інформсистеми». Завдяки ряду технічних рішень продукція має перевагу перед іншими виробниками дорожньої техніки.

Так агрегати пилу та мінерального порошку ПАТ «Кредмаш» оснащуються системою аерації для запобігання зависанню матеріалу, а також датчиками верхнього та нижнього рівня або сигналізаторами безперервної дії для контролю за наповненням ємностей. На агрегаті мінерального порошку (V=23 m3) застосовані фільтри італійського виробництва, що дозволило досягти якісного очищення повітря, яке виходить із ємностей при їх заповненні. Агрегат пилу здатний не тільки дозувати пил, але й у разі застосування дуже запилених вихідних матеріалів частину уловленого пилу видаляти в автотранспорт.

Для підготовки бітуму передбачено агрегат модифікації бітуму, який призначений для приготування модифікованих бітумів з використанням твердих дисперсних, порошкоподібних та рідких добавок, пластифікації бітуму легшими нафтопродуктами, зневоднення гудрону та бітуму у складі АБЗ та бітумних баз.

До складу агрегату целюлозної добавки ПАТ «Кредмаш» входить все необхідне обладнання, що дозволяє в короткий термін (1-2 дні) модернізувати асфальтозмішувальну установку та розпочати виробництво щебенево-мастичних сумішей. Даний агрегат є автономним і може бути підключений до установок будь-яких виробників.

На асфальтозмішувальних установках ПАТ «Кредмаш» впроваджено мікропроцесорну систему управління виробництва ПрАТ НТЦ «Інформсистеми». Вона забезпечує автоматичне керування всіх агрегатів, точне дозування компонентів, реалізацію технологічного циклу з можливістю використання сухого перемішування гарячих інертних матеріалів зі стабілізуючою добавкою та мінеральним порошком, перемішування з бітумом, вивантаження асфальтної суміші в накопичувальний бункер або самоскид та збір статистики по кожному виконаному замісу.

Дані агрегати можуть поставлятися у складі нових установок або використовуватися для модернізації вітчизняного та імпортного виробництва, що раніше випускалися заводом.

Фахівці НТЦ «Інформсистеми» неодноразово виконували модернізації як усієї а\с установки з впровадженням комп’ютерної системи управління, так і поетапну заміну необхідних агрегатів. Співпраця з НТЦ «Інформсистеми» дозволить у найкоротші терміни довести наявне застаріле обладнання до сучасного рівня та повністю бути конкурентоспроможним на ринку випуску ЩМА.